Ženska spi na hrbtu na postelji z vzglavnikom in prešito odejo

Kateri vzglavnik morate izbrati? Popolni vodič

Potrebujete nov vzglavnik? V tem vodiču lahko izveste vse, kar morate vedeti, da najdete najboljši vzglavnik, ki ustreza tako podpori in udobju kot vašemu proračunu. V vodiču boste našli informacije o polnilih vzglavnikov, o njihovi kakovosti, velikosti, sestavi in cenah. Pripravili smo vam tudi konkretne nasvete, ki vam bodo pomagali pri odločitvi, kateri vzglavnik je pravi za vas.

    1. Vrste vzglavnikov

    Preden izberete ustrezen vzglavnik, morate poznati, kakšne vrste vzglavnikov obstajajo. Na splošno lahko izbirate med tremi vrstami vzglavnikov

    • vzglavniki iz umetnih vlaken
    • vzglavniki iz naravnih vlaken
    • posebni vzglavniki

    Čeprav so videti podobni in se vsi uporabljajo za isti namen, obstajajo pomembne razlike med temi tremi vrstami vzglavnikov. Materiali, uporabljeni v vzglavnikih, se lahko razlikujejo, prav tako njihova sestava in velikost. Vsi ti dejavniki bodo vplivali na podporo, ki jo boste dobili od vzglavnika.

    Vzglavniki iz umetnih vlaken

    Vzglavnik iz umetnih vlaken vsebuje umetno polnilo. V večini primerov je umetno polnilo vlaknasti puh iz poliestra. Vzglavniki iz umetnih vlaken so na voljo v različnih velikostih in sestavah, vendar so vse znane po tem, da so bolj prilagodljive kot na primer vzglavniki iz puha. To vam omogoča enostavno oblikovanje vsebine vzglavnika in njegovo obliko glede na želeni položaj spanja. Vzglavniki iz umetnih vlaken so običajno najbolj cenovno ugodna vrsta vzglavnikov na trgu.

    Tri stvari, ki jih morate vedeti o vzglavnikih iz umetnih vlaken:

    • Vzglavnik iz umetnih vlaken je mehak in lahek vzglavnik. To lahko pomeni, da vzglavnik iz umetnih vlaken ne bo dal toliko podpore, kot bi ga dobili z drugimi vrstami vzglavnikov.
    • Polnilo v vzglavniku iz umetnih vlaken enostavno oblikujete tako, da se vzglavnik prilega vašemu položaju spanja.
    • Vzglavnike iz umetnih vlaken je enostavno prati in se sušijo hitreje kot druge vrste vzglavnikov. To je lahko resnična prednost, če se ponoči pogosto potite.

    Vzglavnik iz umetnih vlaken je dobra izbira, če:

    Želite mehak, cenovno ugoden in praktičen vzglavnik in ne potrebujete posebne podpore za vrat in ramena.

    Vzglavniki iz naravnih vlaken

    Vzglavnik iz naravnih vlaken je vrsta vzglavnika, ki vsebuje naravno polnilo. V večini primerov je polnilo sestavljeno iz puha in perja, lahko pa tudi iz materialov, kot so volna, svila in kapok. Vzglavniki iz naravnih vlaken so različnih velikosti in konstrukcij, znani pa so predvsem po tem, da so mehki, hkrati pa nudijo dobro oporo.

    Tri stvari, ki jih morate vedeti o naravnih vzglavnikih:

    • Polnilo je enostavno premikati, kar je koristno, če med spanjem spite tako na boku, kot na hrbtu.
    • Naravni vzglavniki in vzglavniki iz umetnih vlaken so na otip podobni, vendar naravno polnilo zagotavlja boljšo oporo kot umetno polnilo. Vzglavniki iz naravnih vlaken se prilagajajo oblikam vaših ramen in vratu. Predvsem perje daje naravnim vzglavnikom tako dobro oporo.
    • Puh je naraven material, ki zelo dobro uravnava toploto. Vzglavnik iz puha je dobra izbira za tiste, ki jim je med spanjem vroče.

    Naravni vzglavnik je dobra izbira, če:

    Želite mehak in udoben vzglavnik, ki se oblikuje v vratu in ramenih ter zagotavlja oporo, ki jo potrebujete za ležanje v ergonomsko pravilnem položaju. Vam je ponoči običajno toplo in zato želite vzglavnik, ki vam bo pomagal uravnavati temperaturo vašega spalnega okolja.

    Posebni vzglavniki

    Poseben vzglavnik je polnjen z vrsto posebnega polnila – običajno s spominsko peno ali lateksom. Poseben vzglavnik je lahko čudovit ergonomski vzglavnik, kar je odvisno od vrste polnila. Posebni vzglavniki s spominsko peno zagotavljajo optimalno podporo in razbremenitev mišic in sklepov. Poseben vzglavnik z lateksom je izjemno zračen in dobro odvaja odvečno toploto.

    Tri stvari, ki jih morate vedeti o posebnih vzglavnikih:

    • Posebni vzglavniki so znani predvsem po odlični podpori
    • Če izberete poseben vzglavnik s spominsko peno, boste dobili najboljšo možno podporo za spanje v ergonomsko pravilnem položaju.
    • Posebni vzglavniki so še posebej primerni za tiste, ki vedno spijo na boku in zato potrebujejo dodatno podporo in razbremenitev okoli ramen in vratu.

    Poseben vzglavnik je dobra izbira, če:

    Spite predvsem na boku ali hrbtu in želite trd vzglavnik z izjemno oporo, ki vam bo pomagala ohraniti udoben in ergonomsko pravilen položaj za spanje vso noč. Poseben vzglavnik je med najboljšimi vzglavniki za osebe, ki spijo na boku.

    2. Velikosti vzglavnikov

    Ko gre za izbiro prave velikosti vzglavnika, govorimo o višini vzglavnikov.

    Izbirate lahko med štirimi različnimi višinami vzglavnikov:

    • nizek
    • srednji
    • visok
    • zelo visok

    Višina vzglavnika je odvisna od njegove sestave, količine in vrste polnila. Nizki vzglavniki imajo omejeno količino polnila, zato nizki vzglavniki zagotavljajo le omejeno količino opore. Seveda lahko najdete nizke posebne vzglavnike, ki bodo vašemu vratu nudili ustrezno podporo.

    Visok vzglavnik ima veliko polnila in tako vašemu vratu nudi veliko opore. Visok vzglavnik z veliko količino polnila bo zelo dobro zapolnil prostor med glavo in rameni, ko spite na boku. Takšne vzglavnik pomaga osebam, ki spijo na boku, ohraniti ergonomsko pravilen položaj vso noč.

    Idealna višina vzglavnika je v veliki meri odvisna od vašega položaja pri spanju. Najboljši vzglavnik za tiste, ki spijo na boku, niso primerni za tiste, ki spijo na hrbtu ali na trebuhu. Pri izbiri vzglavnika morate upoštevati tudi trdoto ležišča. Oglejte si, kako vpliva trdota ležišča na izbiro vzglavnika tukaj:

    Spanje na boku na trdem ležišču

    Vaš vzglavnik mora nuditi dovolj podpore, da zapolni prostor, ki nastane med glavo in rameni, ko ležite na boku. Trdo ležišče bo na splošno povečalo prostor, ki ga je treba zapolniti.

    Spanje na boku na mehkem ležišču

    Ko ležite na mehkem ležišču, se vaša rama pogrezne vanjo. Prostor med glavo in rameni je tako manjši, zato ne potrebujete nujno podpore, ki bi jo dobili od visokega vzglavnika.

    Spanje na hrbtu

    Če spite na hrbtu, izberite nizek vzglavnik – ne glede na to, kako mehko ali trdo je vaše ležišče. Pravilo velja, da mehkejše kot je vaše ležišče, nižji mora biti vzglavnik. Če spite na hrbtu na zelo mehkem ležišču, mora biti vaš vzglavnik ne previsok.

    3. Sestava vzglavnika

    Ko gre za sestavo vašega novega vzglavnika, je predvsem vprašanje, koliko komor naj ima. Komore vzglavnika so predelki v vzglavniku, ki vsebujejo polnilo. Komore igrajo pomembno vlogo v zvezi z lastnostmi vzglavnika.

    Vzglavnik ima večinoma eno ali tri komore. Večkomorni vzglavniki pogosto vsebujejo kombinacijo polnila, na primer perja in mikrovlakna, kar daje vzglavniku mehko zunanjo plast in trdnejše jedro. Oglejmo si podrobneje, kako se vzglavniki razlikujejo glede na število komor, ki jih imajo:

    • Enokomorni vzglavniki: Ta vrsta vzglavnika ima enoslojno polnilo. Ko je vse polnilo v isti komori, je lažje premikati polnilo in tako oblikovati vzglavnik, da ustreza vašim potrebam. Enokomorni vzglavniki so na splošno mehkejši od trikomornih.
    • Trikomorni vzglavniki: Trikomorni vzglavniki vsebujejo različne vrste polnila v ločenih slojih. Kombinacija mehkejšega polnila v zunanjem sloju(-ih) in trdnejšega jedra omogoča, da večkomorni vzglavniki zagotavljajo večjo oporo kot enokomorni vzglavniki. Vzglavniki so zato dokaj trdi in polnila ni mogoče tako enostavno premikati in oblikovati kot polnilo pri enokomornem vzglavniku.

    4. Življenjska doba vzglavnika

    Praviloma bi morali vzglavnik zamenjati vsaki dve leti. O trenutnem stanju vzglavnika lahko presodite tako, da upoštevate naslednje:

    • Trdnost: Vaš vzglavnik je izgubil svojo podporno funkcijo in deluje bolj mlahavo kot puhasto.
    • Videz: Na vašem vzglavniku so se pojavili madeži in/ali razbarvanje, ki jih ni mogoče odstraniti z rednim pranjem.
    • Obraba: v blagu so luknje, obrabljeni šivi ali drugače je vzglavnik videti obrabljeno.

    Ko vaš vzglavnik začne izgubljati trdnost, morda ne boste več dobili podpore, ki jo potrebujete. Težje boste ohranili ergonomsko pravilen položaj za spanje. Posledično tvegate, da se bodo pojavile bolečine v vratu, tenzijski glavoboli in je večja verjetnost, da boste imeli na splošno slab spanec.

    Zato je pomembno, da ste pozorni na stanje vašega vzglavnika in ga pravočasno zamenjate.

    5. Cene vzglavnikov

    Vzglavniki iz umetnih vlaken so na splošno ugodnejši v primerjavi z drugimi vrstami vzglavnikov. V našem asortimanu boste našli vzglavnike v treh kakovostnih razredih: BASIC, PLUS in GOLD. V spodnji tabeli si lahko ogledate možnosti za vse vrste vzglavnikov v posameznem kakovostnem razredu.

    Vrsta vzglavnika

    BASIC

    PLUS 

    GOLD 

    Vzglavniki iz umetnih vlaken

    Vzglavniki iz naravnih vlaken

    Posebni vzglavniki

    6. Kontrolni seznam: Kateri vzglavnik izbrati?

    Če ste začeli z vrha tega zapisa, ste do zdaj prebrali veliko informacij o vzglavnikih in različnih dejavnikih, ki vplivajo na vašo izbiro vzglavnika. Veliko stvari je treba spremljati, zato je tukaj kratek povzetek najpomembnejših točk:

    Podpora vzglavnika

    Želite mehkejši vzglavnik brez večje opore?

    Izberite vzglavnik iz umetnih vlaken.

    Želite trši vzglavnik z oporo?

    Izberite poseben vzglavnik ali vzglavnik z naravnim polnilom z več komorami.

    Ali potrebujete dodatno podporo?

    Izberite poseben, ergonomski vzglavnik.

    Vzglavnik primeren za vaš spalni položaj

    Ali spite na boku?

    Izberite visok ali srednje visok vzglavnik.

    Ali spite na hrbtu?

    Izberite srednje velik vzglavnik.

    Ali spite na trebuhu?

    Izberite nizek vzglavnik (v idealnem primeru bi morali poskusiti spati na hrbtu ali boku).

    Želite vzglavnik, ki vam bo pomagal prenehati s smrčanjem?

    Izberite vzglavnik, ki vam bo pomagal spati na boku.

    Vzglavnik glede na vrsto ležišča

    Ali spite na trdem ležišču?

    Izberite srednje visok ali visok vzglavnik.

    Ali spite na mehki vzmetnici?

    Izberite srednje visok vzglavnik.

    Ali spite na hrbtu?

    Izberite nizek ali srednje visok vzglavnik, ne glede na trdoto vašega ležišča.

    Sestava vzglavnika

    Ali vedno spite na boku ali hrbtu?

    Stabilen, večkomorni vzglavnik je verjetno najboljši za vas.

    Spiete med spanjem tako na boku kot na hrbtu?

    Oblikovan enokomorni vzglavnik je verjetno vaša najboljša izbira.

    7. Najboljši vzglavniki

    Če želite kupiti nov vzglavnik, ste verjetno ugotovili, da obstaja veliko možnosti, med katerimi lahko izbirate. V podjetju JYSK smo vam vedno pripravljeni svetovati pri izbiri vzglavnika, tako da boste na koncu našli model, ki ustreza vašim potrebam, želenemu položaju za spanje in vašemu proračunu.

    Ne pozabite, da vaša prešita odeja igra ključno vlogo pri kakovosti vašega spanca. Preberite naš odličen vodnik za izbiro prave prešite odeje.

    Izvedite več

    Kaj je boljše: prešita odeja in vzglavnik z račjim ali gosjim puhom?

    Kaj je boljše: prešita odeja in vzglavnik z račjim ali gosjim puhom?

    Najljubši vzglavniki naše nabavnice

    Najljubši vzglavniki naše nabavnice

    Vodič: moč polnila v prešitih odejah (TOG) – Katera stopnja TOG je prava za vas?

    Vodič: moč polnila v prešitih odejah (TOG) – Katera stopnja TOG je prava za vas?

    Vodič za vzglavnike

    Vodič za vzglavnike